helalderman

YEDİKLERİN KADAR DOĞALSIN…

Su Arıtma Cihazının Zararları

Posted by helalderman 19 Ekim 2011İnsanoğlu doğayı korumamasının bedelini ne yazık ki çok ağır ödüyor. yaşam alanlarımız sürekli kısıtlanıyor. Çevre kirliliği had safada olunca ekonomik olarak ta bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Bidolubilgi.com olarak bu yazımızda sizlere temiz su kaynakları kirlendiği için piyasaya sürülen su arıtma cihazları hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Son dönemlerde görsel ve yazılı medyada boy boy su arıtma cihazları görülmekte. Peki gerçekten bu cihazlar suyu arıtıyor mu? Bu cihazların insan sağlığı açısından sakıncaları var mı? Bu ve buna benzer bir çok soruyla karşınızdayız.

Cihazların suda bulunan ve vücut için gerekli olan mineralleri yok etmekten başka bir işe yaramadığı öğrenildi. Uzmanlar, bu cihazların içme suyu için kesinlikle kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı

BÜTÜN MİNERALLERİ YOK EDİYOR

Büyükşehirlerde yoğun olarak kullanılan içme suyu arıtma cihazlarının suyun tüm özelliklerini yok ettiği saptandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Dr. Ahmet Soysal, suda vücudumuzun birçok yaşamsal fonksiyonu için gerekli olan kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, bakır ve çinko gibi minerallerin bulunduğunu söyledi. Arıtma cihazları vücut için yararlı tüm bu mineralleri süzerek yok ettiğini belirten Soysal, “Yani kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz. Bu şekilde içilen suyun vücuda hiçbir yararı olmuyor” dedi.

Enfeksiyona neden oluyor

Bu cihazların belli aralıklarla sökülüp bakımı yapılması ve içindeki kimyasalların yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Soysal sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar bakımı çoğunlukla yapılmıyor. Ayrıca kimyasal arıtma yaptığı iddia edilen bu cihaz, biyolojik kirlenmeye ve mikroorganizmalar üretmeye yol açıyor. Bu da özellikle enfeksiyon hastalıklarına neden oluyor. Doğal olarak su mikrobiyolojik açıdan tehlikeli bir hal alıyor.”

Sağlığınızı riske atmayın

Soysal, bu tip arıtma cihazlarının sadece ticari pazarlama ürünü olduğunu, satan veya pazarlayan kişileri zengin etmekten öteye bir anlam taşımadığını ifade öne sürdü. Soysal; “Yönetmeliğe göre belediyeler suyu Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartlara göre arıtıyor. Belediyeler suyu abonelere bu şekilde vermek durumundadır. Bu nedenle ek bir arıtma cihazının kullanılması gerekmez. Halk sağlığı uzmanları olarak bu tarz cihazların satışına kesinlikle uygun bulmuyoruz. Sonuçta daha lezzetli su elde etmek isterken bu cihazlar yüzünden kendi sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz.”şeklinde konuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ NE DİYOR?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada görülen hastalıkların yüzde 80′inin sulardan kaynaklandığını, suyda doğal bulunan bazı maddelerin çıkarılmasının sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtiyor. Bu kapsamda yapılan araştırmalarda hazırlanan raporda şu açıklamalara yer veriliyor: “Minerallerinden tamamen arındırılmış (damıtılmış) su, insan ve hayvan organizması üzerinde kesin olarak olumsuz etkilere neden olur. Bağırsak mukoza zarı, metabolizma ve vücudun mineral dengesi ile diğer bedensel işlevler üzerinde oluşabilecek sorunları doğrudan etkiler. Vücudun sıfır kalsiyum ve magnezyum almasına yeni bakterilerin oluşmasına neden olur. Vücudun mineral ve su metabolizmasını tehlikeye atarak iç denge mekanizmaları üzerindeki olumsuz etki yapar.

HALK BÖYLE KANDIRILIYOR

Ürünü satmak için eve satıcı müşterilerini basit bir yolla kolayca kandırabiliyor. Elektroliz adı verilen bir cihazı suya sokuyor. Cihaz suyun içindeki partikül ve iyonları birbiriyle çarpışmasına neden oluyor. Devamında suyun içindeki mineraller yanıyor ve ortaya çamur şeklinde katı maddeler çıkıyor. Yine farklı bir cihazla suyun içindeki toplam çözülmüş partiküllerin oranını göstererek sözde suyun ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu söylüyorlar. Bu görüntü karşısında hayrete düşen tüketici ürünü satın almak konusunda kolayca ikna oluyor. Aslında ortaya çıkan çamurumsu görüntü suda bulunan minerallerin yanması sonucu oluşuyor ve ortada anormal bir durum söz konusu olmuyor

Reklamlar

7 Yanıt to “Su Arıtma Cihazının Zararları”

 1. Fatma said

  Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler

 2. ardıçlı said

  Sizin yazdığınıza bakılırsa İstanbul’da en sağlıklı su kesinlikle musluk suyu! Tabii içebilirsek.

 3. Erdal Yavuz said

  Evimde 10 yıldır reverse osmosis cihaz kullanıyorum. Hiçbir zararını görmedim. Su konusunda çok hassas birisiyim. Gayet memnunum .Tabiki zamanında bakımını yaptırıyorum.Bunun yanında su arıtma bugün artık bir gereksinim.Arap ülkeleri denizi arıtıp evlere veriyor.Avrupa atık suyu arıtıp geri döndürürken sizin burada su arıtma sistemlerini kötülemeniz etik değil. selamlar.

  • konuyu beğenmemeniz gerçekleri yokedemez.su hayatın kaynağıdır unutmayalım ki su sadece zararlı değil yararlı mineralleride arındırıyor peki bunu nereden temin edecek vücudumuz..

   • emre uygar said

    birincisi minerali hiç olmayan su saf sudur ve insan vücudu bunu tükettiğinde bırakın 10 yılları günü birlik zehirlenir… Yaklaşık 4 yıldır bu cihazı kullanıyorum ama çok şükür böyle bir durumla karşılaşmadım.. Tamamen mineralin atılması safsatadan başka birşey değil:).. Ve arkadaşın söylediği gibi klor gibi güçlü bir kimyasal içeren musluk suyuna teşvik etmenizde aslında başlı başına bir saçmalık.. Şahsi fikrim:)..

 4. Nihat Özkaya said

  Nihat Özkaya
  Arıtma Cihazı almak istiyordum. Bu konuda bilgi edinmek için siteye girdim. İyi ki girmişim. Bu haberleri ve yazıları okuyunca cihaz almaktan vazgeçtim. İyi ki bilinçlenmek için bu siteyi açmışım. Allah sizden razı olsun.

 5. Selim said

  Keşke Türkçesi de iyi olsaydı..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: